Dress code, czyli jak ubrać się do pracy i wyglądać dobrze

Dress code, czyli jak ubrać się do pracy i wyglądać dobrze

Dress code jest nieodłącznym element wizerunkowym każdej osoby, która pracuje w biurze. Z pewnością każdy przynajmniej raz spotkał się z tym określeniem stroju formalnego. To jednak nie tylko noszenie marynarki w pracy.

Czym jest więc dress code? Upraszczając, dress code, to zbiór zasad i wskazówek na temat ubioru (wyglądu zewnętrznego), zależny od rodzaju wykonywanej pracy oraz od zajmowanego stanowiska. W zależności od wymagań stawianych pracownikowi w danej firmie, dress code będzie inny.

Granatowa garsonka z żakardowego materiału dress code

W jednych firmach, są to ściśle określone elementy np. granatowy garnitur i biała koszula, a w innych będą to tylko ogólnie przyjęte wskazówki dotyczące ubioru, tzw. business casual, czyli np. ciemny garnitur i jasna koszula. Jako kobiety, mamy w tym zakresie większe pole do popisu.

Strojem do pracy, nie łamiacym dress code, może być żakiet, marynarka, biała koszula, elegancka bluzka, spodnie garniturowe, kostium lub ołówkowa spódnica. Wszystko w stonowanych barwach. W biurze nie ma miejsca na krzykliwe odcienie. Kolory dopuszczalne w biznesie to: czarny, biały, granatowy oraz neutralne wariacje beżu.Beżowa zamszowa elegancka sukienka midi

Czarna marynarka i czarna spódnica podstawa dress code

Dress code dotyczy nie tylko samego ubioru, ale wizerunku jako całości. Dopuszczalny jest delikatny makijaż oraz nienachalna biżuteria. Ważne są także buty – powinny być czyste i zadbane. Cechą charakterystyczną ubrań wpisujących się w zasady dress code jest klasyka. Poszczególne elementy powinny być ponadczasowe, eleganckie. Nie mogą odciągać uwagi od noszącej je osoby, a podkreślać ich profesjonalizm, wzbudzać zaufanie i potwierdzać kompetencje. Wszak jak Cię widzą, tak Cię piszą.

Biała koszula to niemal symbol pracy biurowej. Wygląda schludnie i profesjonalnie. Nie ma zasad dotyczących kroju koszuli. Ważnie żeby podkreślić klasyczny styl.Asymetryczna elegancka biała bluzka

Ciemny, klasyczny garnitur połączony z jasną koszulą jest dobry zarówno na co dzień do pracy, jak i na spotkania biznesowe, a nawet kolacje z kontrahentami. To jedna z zalet klasycznych zasad ubioru. Znając podstawowe zasady dress code, trudno jest popełnić błąd w doborze stroju.Czarna marynarka i czarne spodnie do biura

Strój biurowy może wydawać się sztywny i nudny. Ale czy nie jest tak, że osobę w eleganckim stroju odbiera się zupełnie inaczej niż w typowym stroju casual? Odbierana jest jako zadbana, schludna i profesjonalna, silna i świadoma siebie. Noszenie żakietu i spódnicy do kolan nie przyniesie awansu lub sukcesów zawodowych, ale z pewnością pomoże w osiąganiu zamierzonych celów, a nawet poprawi relacje, nie tylko z kontrahentami i współpracownikami, a nawet z szefem.