Jak spakować się w bagaż podręczny?

Jak spakować się w bagaż podręczny?

Jak spakować się w bagaż podręczny? Wbrew pozorom nie jest to tak proste zagadnienie. Tak na prawdę, czy wyjeżdżamy na 2 dni, czy na 10, ilość potrzebnych rzeczy będzie podobna. Zwłaszcza, gdy ograniczają nas nakazy dotyczące wagi bagażu lub zwyczajnie wielkość walizki. Co powinno się znaleźć w tak oszczędnym bagażu? Bagaż podręczny wg standardów powinień mieć wymiary +/- 50 x 35 x 25 cm, jednak w zależności od linii lotniczysz, obowiązujące wymiary mogą być różne.

Zdjęcie podróżnika

Źródło obrazka: pinterest.com

Jak więc spakować się w bagaż podręczny? Bardzo ważnym aspektem jest waga bagażu, która nie powinna przekraczać od 5 do 10kg.

Pozornie wydaje się, że jest to duża waga, jednak kiedy przychodzi do pakowania, okazuje się, że wzięliśmy raptem kilka rzeczy przekraczając dozwoloną wagę lub większość z rzeczy, które chcieliśmy wziąć, zwyczajnie nie zmieściła się w torbie.

Pakowanie rozpoczynamy od wykorzystania przestrzeni na „plecach” walizki. Znajduje się tam szkielet uchwytu, przez co dno nie jest gładkie. Dlatego najpierw wpakowujemy zwinięte w rolki rzeczy, tak, by wypełnić „rynny” na dole pojemnika. Metoda ta sprawdza się wyjątkowo dobrze, gdyż wybrane przez nas rzeczy zajmują dużo mniej miejsca, niż te złożone w klasyczną kostkę. Na sam koniec układamy rzeczy, które nie chcemy aby się pogniotły, lub np. ubrania z tzw. „mgiełkowych” materiałów.

Pakując się na wyjazd, warto kierować się kilkoma aspektami. Przede wszystkim kierunkiem oraz długością podróży.

  • Weźmy pod uwagę temperaturę, jaka panuje w naszym porcie docelowym: jeśli musimy zabrać ze sobą cieplejsze ciuchy, to czasem warto założyć je na siebie na czas podróży. Grubsza kurtka, czy buty do wspinaczki górskiej zajmą nam cały bagaż, a jeśli kurtkę zarzucimy na ramiona i przemęczymy się chwilę (praktycznie do wejścia na pokład samolotu) w cieplejszych butach, to już mamy więcej miejsca w walizce.
  • Warto zaopatrzyć się w kosmetyki w wersji „mini” oraz w dodatkowe buteleczki ( max 100ml) do których przelejemy płynne kosmetyki – toniki, płyny do demakijaży lub żele do mycia twarzy. A zamiast ulubionego flakonu perfum, warto mieć specjalny, mały atomizer, lub zaopatrzyć się w jego miniaturę.
  • Wykorzystajmy każdą przestrzeń w bagażu: jeśli zabieramy do walizki np. obuwie sportowe, to do środka możemy włożyć skarpetki etc. Oszczędność miejsca przede wszystkim.
  • Pakowanie najlepiej zacząć od wyjęcia wszystkiego co chcemy ze sobą wziąć i rozpoczęcia bezwzględnej selekcji – pozwoli to na rozsądne pakowanie i zaopatrzenie się tylko w faktycznie potrzebne ubrania i przedmioty.
  • Jeżeli okaże się, że nasz bagaż przekracza wymiar lub wagę, zawsze można jedną z tych rzeczy ubrać na siebie.

Warto zawsze zabrać ze sobą coś ciepłego – bluzę lub sweter, gdyż pogoda może zmienić się diametralnie. Uratuje to także podczas długiego przebywania w klimatyzowanych, chłodnych pomieszczeniach (lub w samolocie).